გაკვეთილის
გეგმა
საგნის
მასწავლებელი
|
მიხეილ ჯაყელი
|
||||||
სწავლების
საფეხური
|
საშუალო
|
||||||
კლასი
|
X კლასი
|
||||||
მოსწავლეთა
რაოდენობა
|
13 მოსწავლე
სსსმ მოსწავლე კლასში არ არის
|
||||||
თარიღი
|
2019 წლის 21 ნოემბერი
|
||||||
გაკვეთილის
ხანგრძლივობა
|
45წთ
|
||||||
აქტუალურობა
|
გაკვეთილი მოსწავლეებს მისცემს შესაძლებლობას შეიძინონ ახალი ცოდნა და განიმტკიცონ 21-ე საუკუნის
სააზროვნო უნარ-ჩვევები. აგრეთვე, მოსწავლეები
შეძლებენ ისტორიასა და ინფორმატიკას შესახებ სათანადო კავშირის დამყარებას.
|
||||||
გაკვეთილის თემა
|
ისტორია და ინფორმატიკა
|
||||||
გაკვეთილის
მიზანი
|
1. მოსწავლეებმა ისტ-ის გამოყენებით უფრო უკეთ გაიაზრონ ისტორიის
დამხმარე დისციპლინების როლი და წარმოაჩინონ
თანამედროვე მდგომარეობა;
2. მოსწავლეებმა შეძლონ ისტორიული ფაქტებისა და მოვლენების ურთიერთკავშირი
ეპოქასთან;
3. მოსწავლეებმა შეძლონ სხვადასხვა
სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება კომუნიკაციისა და თანამშრომლობისათვის.
|
||||||
გაკვეთილის
შესაბამისობა ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან
|
ისტ.X.7. მოსწავლეს შეუძლია
ისტორიული კვლევის დაგეგმვა და ჩატარება.
შედეგი თვალსაჩინოა,
თუ მოსწავლე:
·
განსაზღვრავს, თუ რა ტიპის კვლევის ჩატარებას აპირებს
- დაეყრდნობა მისი გამოკვლევა მხოლოდ მეორად წყაროებს, თუ მას დასჭირდება როგორც
პირველადი, ასევე მეორადი წყაროების გამოყენება;
·
კვლევის ინტერესებიდან გამომდინარე, მასწავლებლის
დახმარებით მოიძიებს, ეცნობა და აფასებს პირველად წყაროებს;
·
საჭიროების შემთხვევაში მოიძიებს და იყენებს ინფორმაციას
ვიზუალური, აუდიო/ვიდეო/კინო მასალისა და
ინტერნეტ-რესურსის, ასევე ლიტერატურული წყაროების საშუალებით (ფოტოები, ნახატები,
ფრესკები, არქიტექტურული ნაგებობები, რომანები, პოეტური და დრამატურგიული ნაწარმოებები,
ფოლკლორული, პოპულარული თუ კლასიკური მუსიკა);
·
კვლევის პროცესში იყენებს სხვადასხვა ტიპის დიაგრამებს
ისტორიული წყაროდან მოპოვებული ინფორმაციის განმარტებისა თუ ილუსტრაციის მიზნით;
·
კვლევის შედეგებს რეგულარულად აცნობს მასწავლებელს
და ითვალისწინებს მის შენიშვნებს.
|
||||||
წინარე
ცოდნა
|
მოსწავლეები თეორიულად ფლობენ ისტორიის დამხმარე დისციპლინებს და
შეუძლიათ ტექსტებზე და რუკაზე მუშაობა.
|
||||||
ტექნოლოგიების
დადებითი მხარეები:
|
ა) სწრაფად მოიპოვოს მისთვის სასურველი ინფორმაცია;
ბ) მოიპოვოს სასურველი წყაროები;
გ) ჩაატაროს კვლევა:
დ) გაავრცელოს სასურველი ინფორმაცია;
ე) ერთდროულად ითანამშრომლოს მრავალ ინდივიდთთან.
|
||||||
გაკვეთილის
ბოლოს მისაღწევი შედეგები
|
მოსწავლეები შეიძენენ ცოდნას ისტორიასა და ინფორმატიკას შესახებ
|
||||||
კავშირი
სხვა საგანთან
|
გეოგრაფია
|
||||||
გამოყენებული
ლიტერატურა
|
1. თ. კივლაძის „ინფორმატიკის ისტორის“;
2. რამინ მაჰმუდზადე,
ისმაილ სადიგოვი, ნაიდა ისაევა - „ინფორმატიკა“.
3. ინტერნეტი, ვიკიპედია.
|
||||||
გაკვეთილის მსვლელობა
|
|||||||
№
|
აქტივობის აღწერა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
თითოეული აქტივობის
დროს მისაღწევი შედეგი
|
|
1
|
მასწავლებელი ესალმება მოსწავლეებს. აცნობს გაკვეთილის
თემას და მიზანს. აცნობს შეფასების რუბრიკებს.
|
ვერბალური ახსნა
|
მთელი კლასი
|
დაფა, ცარცი შეფასების
რუბრიკა
|
3 წთ.
|
მოსწავლეებს ეცოდინებათ
გაკვეთილის თემა, მიზანი და შეფასების რუბრიკები.
|
|
I ფაზა - გამოწვევა
აქტივობა: გონებრივი იერიში.
მოსწავლეებს სთხოვს გაიხსენონ ისტორიის
დამხმარე დისციპლინებიდან (არქეოლოგია, ეთნოლოგია, ისტორიული გეოგრაფია და ისტორიული კარტოგრაფია,, პალეოგრაფია, ნუმიზმატიკა, ბონისტიკა, ჰერალდიკა, გენეალოგია, სფრაგისტიკა, ვექსილოლოგია) და სვამს კითხვებს ისტორიის დამხმარე დისციპლინების მნიშვნელობის
შესახებ.
|
ვერბალური
|
მთელი კლასი
|
დაფა, ცარცი
|
5 წთ.
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება.
მობილიზება
|
||
2
|
II-ფაზა - ცოდნის კონსტრუირება, სიღრმისეული წვდომა
ა) აქტივობა: მინი ლექცია და კითხვების დასმა
1. საიდან არის წარმოებული სიტყვა ინფორმატიკა?
2. როგორ გესმით: ინფორმაციის
დამუშავების და დაცვის პროცესი?
3. რა არ ახასიათებს ინფორმაციას?
4. იღებთ თუ არა ინფორმაციას წიგნის/ფილმის განმეორებით წაკითხვისას/ნახვისას?
5. რა მიმართულებები ითვლება ინფორმატიკის ძირითად სამეცნიერო მიმართულებად?
|
ვერბალური ახსნა, დემონსტრირება
|
მთელი კლასი
|
კომპიუტერი, პროექტორი, ეკრანი, სლაიდი
1.https://ka.wikipedia.org/wiki/%E1%83%99%E1%83%9D%E1%83%9B%E1%83%9E%E1%83%98%E1%83%A3%E1%83%A2%E1%83%94%E1%83%A0%E1%83%A3%E1%83%9A%E1%83%98_%E1%83%A2%E1%83%94%E1%83%A5%E1%83%9C%E1%83%9D%E1%83%9A%E1%83%9D%E1%83%92%E1%83%98%E1%83%90
2.https://ka.wikipedia.org/wiki/%E1%83%98%E1%83%9C%E1%83%A4%E1%83%9D%E1%83%A0%E1%83%9B%E1%83%90%E1%83%AA%E1%83%98%E1%83%98%E1%83%A1_%E1%83%97%E1%83%94%E1%83%9D%E1%83%A0%E1%83%98%E1%83%90
3.https://ka.wikipedia.org/wiki/%E1%83%A1%E1%83%90%E1%83%98%E1%83%9C%E1%83%A4%E1%83%9D%E1%83%A0%E1%83%9B%E1%83%90%E1%83%AA%E1%83%98%E1%83%9D_%E1%83%9B%E1%83%94%E1%83%AA%E1%83%9C%E1%83%98%E1%83%94%E1%83%A0%E1%83%94%E1%83%91%E1%83%90
|
10 წთ.
|
მოსწავლეებს ეცოდინებათ
სიახლეები
ისტორიასა და ინფორმატიკის
შესახებ
|
|
ბ) აქტივობა - ანალიზი
Ø მასწავლებელი
p.p-ის მეშვეობით ატარებს მოკლე მიმოხილვას ისტორიის დამხმარე დისციპლინების შესახებ.
Ø კივლაძის
„ინფორმატიკის ისტორია“-ის დახმარებით კომპიუტერის განვითარების ისტორიაზე დისკუსიის
მოწყობა
|
ვერბალური ახსნა
|
ჯგუფური
|
სლაიდ-შოუ, პრეზენტაცია
პ,პ.-ის დახმარებით
1.https://docs.google.com/presentation/d/1j47DvjdntzrR_nBWml-b1PfbYBK5SdUoC5ZyNu4XGa0/edit?usp=sharing
2.https://docs.google.com/presentation/d/1Poje1o7cBr86kq1bacTo9aVSlJKi5m2iSJVV-Y9JJgk/edit?usp=sharing
|
10 წთ.
|
მსჯელობენ ისტორიის დამხმარე
დისციპლინების როლზე და წარმოაჩენენ თანამედროვე მდგომარეობას
|
||
3
|
III ფაზა : რეფლექსია და შეჯამება
ა) აქტივობა:
პრაქტიკული და თეორიული მასალის შეჯერება
|
ვერბალური,
მსჯელობა
|
მთელი კლასი
|
ფურცლები,
რუკა
https//michaelimages,wordpress.com.tag
|
7 წთ.
|
სააზროვნო უნარ-ჩვევების
განმტკიცება და 21-ე საუკუნის უნარ_ჩვევების
განვითარება
|
|
ბ) აქტივობა:
ანალიზი და შეფასება
|
წერილობითი ჩანაწერი
|
მთელი
კლასი
|
ქაღალდი, მარკერი.
ფასდება ინფორმაციის
მოძიების, კლასიფიცირების, ანალიზისა და სხვა სახით წარმოდგენის უნარი. აგრეთვე პრეზენტაციის
უნარი.
შეფასების ტიპები: განმსაზღვრელი,
განმავითარებელი
|
8 წთ.
|
ცოდნის სრულყოფისა და
განმტკიცებისთვის მოსწავლეები შეასრულებენ
ტესტური
სამუშაოს ინტერაქციული
ბარათების გამოყენებით და მაშინვე მიიღებენ შედეგებს,
|
||
გ) აქტივობა: საშინაო დავალება
მასწავლებელი სთავაზობს მოსწავლეებს ინტერნეტის
საშუალებით გაკვეთილის ირგვლივ მოიძიონ მასალები და შემდეგი გაკვეთილისთვის მოამზადონ
რეფერატი თემაზე: „ ისტორია და ინფორმატიკა თანამედროვე ცხოვრებაში“.
|
ვერბალური ახსნა
|
მთელი
კლასი
|
დავალება
|
2 წთ.
|
მოსწავლეები ეცნობიან
დავალების პირობებს
|
||
გაკვეთილზე ჩართულობის შეფასების სქემა
კრიტერიუმები
|
ქულა
|
|
1.
|
მოსწავლე იშვიათად მონაწილეობს გაკვეთილის მსვლელობაში,შესაძლებელია ხელსაც
უშლიდეს გაკვეთილის მსვლელობას,გამოხატავს გაკვეთილის პროცესის მიმართ
ინდიფერენტულ ან აგრესიულ დამოკიდებულებას.
|
1-2
|
2.
|
მოსწავლე დამოუკიდებლად არ ერთვება გაკვეთილის პროცესში,იშვიათად იჩენს
ინიციატივას,მასწავლებლის გარეშე მისი ჩართულობა ხშირად არ მჟღანვდება.
|
3-4
|
3.
|
მოსწავლე დამოუკიდებლად ერთვება საგაკვეთილო პროცესში,ცდილობს იყოს
აქტიური,მაგრამ მისი აქტიურობა ქმნის პრობლემებს-მაგ:ზედმეტად ბევრს
საუბრობს,აწყვეტინებს მოსაუბრეებს,ხანდახან ცდილობს ზედმეტი აქტიურობით დამალოს
საკუთარი მოუმზადებლობა,ზოგჯერ არ სცემს პატივს სხვის მუშაობას.
|
5-6
|
4.
|
მონაწილე აქტიურობს გაკვეთილის მსვლელობაში. პატივს სცემს სხვების აზრსა და
მუშაობას, დამოუკიდებლად ერთვება დისკუსიებსა თუ ჯგუფურ მუშაობაში, თუმცა მის
მსჯელობას არაა აქვს სისტემატიური ხასიათი, აქვს ჩავარდნები.
|
7-8
|
5.
|
მუდმივად მზადაა მონაწილეობა მიიღოს გაკვეთილის მსვლელობაში,დამოუკიდებლად
ერთვება მუშაობაში დისკუსიასა თუ პრობლემის გადაჭრაში,ეხმარება და პატივს სცემს
სხვებს,კარგად აქვს გაცნობიერებული საკუთარი როლი საკითხის შესწავლისას.
|
9-10
|
მსჯელობის დასაბუთება
|
ქულა
|
|
1.
|
მსჯელობა დამაჯერებლადაა დასაბუთებული და გამყარებულია შესაფერისი მაგალითებით
|
9-10
|
2.
|
მსჯელობა დამაჯერებლადაა დასაბუთებული, თუმცა ცალკეულ შემთხვევებში არ არის გამყარებული შესაფერისი მაგალითებით
|
7-8
|
3.
|
მსჯელობა ცალკეულ შემთხვევებში არ არის დამაჯერებლად დასაბუთებული და არ არის გამყარებული შესაფერისი მაგალითებით.
|
5-6
|
4.
|
მსჯელობა ზედაპირულია და არ არის გამყარებული შესაფერისი მაგალითებით.
|
3-4
|
5.
|
მოსაზრებები არ არის დასაბუთებული.
|
1-2
|
დისკუსიის შეფასების რუბრიკა
კონკრეტულ მოსწავლეს თითოეული კრიტერიუმის გასწვრივ
ენიჭება შესაბამისი ქულა, ჯამდება ყველა კრიტერიუმში მიღებული ქულები და იყოფა ექვსზე
(გამოითვლება მათი საშუალო არითმეტიკული).
პრეზენტაციის შეფასების სქემა
შეფასება
|
1-2
|
3-5
|
6-7
|
8-10
|
შესავალი
|
ტრაფარეტული და უინტერსოა.
|
არის მცდელობა აუდიტორიის დაინტერესების, მაგრამ ყურადღბას
ვერ იპყრობს.
|
საინტერსოდ არის მოწოდებული და შეესაბამება შინაარს.
|
ეფექტურია, არ არის ტრაფარეტული, იპყრობს აუდიტორიას.
|
თემის გასაგებად წარმოდგენა
|
ბუნდოვანია, საუბრობს დაბნეულად.
|
მხოლოდ ნაწილობრივაა გასაგები,მოითხოვს დამატებით
განმარტებებს.
|
გასაგებია, მაგრამ არის ხარვეზები,თხოვს დაზუსტებას.
|
წარმოდგენილი საკითხები ნათელი და გასაგებია, დამაჯერებელია.
|
ლოგიკურობა
|
ლოგიკა დარღვეულია, არ არის კავშირი ნაწილებს შორის
|
ზოგოერთ ნაწილს აკლია ლოგიკურობა, ზოგჯერ არათანმიმდვრულია.
|
ძირითადად ლოგიკური და თანმიმდევრულია,
მაგრამ მკაფიოდ არ გამოყოფს საკითხებს.
|
ლოგიკური და კარგად ჩამოყალიბებულ
|
არგუმენტაცია
|
არ აქვს არგუმენტები
|
არგუმენტები მცირეა და არადამაჯერებელი
|
არგუმენტები აქვს, მაგრამ აკლია ფაქტობრუვი მასალით
გამყარება.
|
არგუმენტები ბევრია და დამაჯერებელი,
გამყარებულია ფაქტობრივი მასალით
|
დასკვნები
|
არ არის გაკეთბული
|
დაკვნები ალოგიკური და გაუმართავია
|
ლოგიკურია, მაგრამ ყველა საკითხის რეზიუმირება არ
ხდება
|
ლოგიკური და ორიგინალურია
|
აუდიტორია
სთან კონტაქტი
|
ვერ ამყარებს კონტაქტს, საუბრობს გაურკვევლად
|
პერიოდულად ცდილობს აუდიტორიის ყურადღების მიპყრობას
|
გრძნობს აუდიტორიას და ძირითადად კონტაქტს ამყარებს
|
ფლობს აუდიტორიას, ადექვატურად რეაგირებს მის რეაქციებზე,
ეფექტურად იყენებს ვერბალურ და არავერბალურ ხერხებს
|
პასუხები აუდიტორიის წინაშე
|
უჭირს პასუხების გაცემა
|
პასუხები არ არის სრულყოფილი
|
თითქმის ყველა კითხვას პასუხობს
|
სრულყოფილ პასუხს სცემს ყველაშეკითხვას
|
ჯგუფის მუშაობის შეფასების სქემა
კრიტერიუმები
|
ჯგუფის მუშაობა წარუმატებელია
|
ჯგუფის მუშაობა დამაკმაკოფილებელია
|
ჯგუფის მუშაობა წარმატებულია
|
ჯგუფის წევრების ჩართულობა
მუშაობაში
|
ყველა
წევრი არ არის ჩართული
|
უმრავლესობა
ჩართულია
|
ყველა
ჩართულია
|
ურთიერთმოსმენისა და აზრის
გაზიარების უნარი
|
კამათობენ,არ
უსმენენ ერთმანეთს და არის ხმაური, არ იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
|
ხმაურობენ,
ნაკლებად იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
|
უსმენენ
ერთმანეთს და იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
|
ინსტრუქციის მიხედვით მუშაობა
|
ზუსტად
ვერ მიყვებიან ინსტრუქციას
|
ნაწილობრივ
მოყვებიან ინსტრუქციას
|
მუშაობენ
ინსტრუქციის მიხედვით
|
დროის ლიმიტის დაცვა
|
ვერ
ეტევიან განსაზღვრულ დროში
|
უმნიშვნელოდ
გააცდინეს დრო
|
დაიცვეს
დროის ლიმიტი
|
ლიდერის როლი
|
ლიდერი
ვერ მართავს ჯგუფის მუშაობას
|
ლიდერი
ზოგჯერ ახერხებს მუშაობის წარმართვას
|
ლიდერი
ეფექტურად მართავს ჯგუფის მუშაობას
|
რეფლექსია
ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენება სწავლის პროცესში
განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს, რადგან სწავლის მაღალ ხარისხს მრავალფეროვანი
მეთოდებისა და ინოვაციური ტექნოლოგიების გამოყენებით მიღწეული სწავლების მაღალი
დონე განაპირობებს.
ისტ-ის გამოყენება სასწავლო პროცესში ხელს უწყობს 21-ე საუკუნის უნარ-ჩვევების
განვითარებას და ხელს უწყობს პოზიტიური სასწავლო გარემოს შექმნას.
ჩემს მიერ
2019 წლის 27 ნოემბერს ისტორიაში მე-10
კლასში ჩატარებული გაკვეთილის გეგმა მოიცავს
გაკვეთილზე ისტ-ის გამოყენებას, როგორც პედაგოგის მიერ ინფორმაციით გამდიდირებული
აღქმადი რესურსის მიწოდებას მოსწავებისათვის, ასევე მოსწავლეების მიერ მოძიებული
ვიზუალური თუ ინტელექტუალური მასალის წარდგენას. ვფიქრობ, ასეთი მიდგომით გაგეგმილი გაკვეთლი ავითარებს მოსწავლის მაღალ სააზროვნო უნარებს ,მოსწავლე
იძენს : ინფორმაციის
მოძიების უნარ-ჩვევას,გამოსახულებებთან
- აუდიო მასალასთან მუშაობის უნარ ჩვევებს საკუთარი იდეების გადმოსაცემად ,ინფორმაციის
ორგანიზების
და
შენახვის უნარ
-ჩვევბს ,უვითარებს კვლევითი უნარების და .აშ .
აღვნიშნავ იმასაც, რომ რადგან დაგეგმილი
მქონდა ერთ გაკვეთილზე სამი აქტივობა
ისტ-ის გამოყენებით, შესაბამისად, ვიხელმძღვანელე იმ გეგმით, რომელიც
შევადგინე დაგეგმვის ფაზაში და იმ მასალებით,
რომლებიც
მოვიძიე მომზადების
ფაზაში.
ძლიერ
მხარედ მიმაჩნია კარგად შედგენილი გაკვეთილის გეგმა და სწორად გადანაწილებული
აქტივობები.
სუსტი მხარე იყო ის, რომ როცა ცოდნის სრულყოფისა
და განმტკიცებისთვის მოსწავლეებმა
შეასრულეს ტესტური სამუშაო
ინტერაქციული ბარათების გამოყენებით, მანამდე აღნიშნული მეთოდით მსგავსი
დავალებების შესრულების გამოცდილება არ ჰქონდათ, რამაც გამოიწვია მცირე დაბნეულობა და დამჭირდა მათვის ვერბალური
ახსნა.
მთლიანობაში
გაკვეთილი იყო საინტერესო, თანმიმდევრული, მიზანზე ორიენტირებული და მოსწავლეები ინტერესით
იყვნენ ჩართულნი საგაკვეთილო პროცესში.
ასევე ვიყენებდი განმავითარებელი შეფასების
სხვადასხვა სტრატეგიებს და ვაძლევდი მკაფიო უკუკავშირს.
მიხეილ ჯაყელი
27.11.2019 წ.




